top of page

SĀKAM KOKLĒT

Kokle vienmēr ir bijusi tautas mūzikas instruments. Kā senāk, tā tagad - kokles un koklēšana ir bijusi pieejama ikvienam. Ja klavierēm un ģitārai ir vajadzīgs laiks, lai instruments sāktu spēlētāja rokās skanēt, tad koklei vajdzīgs vien pieskāriens stīgām, lai rastos dzidra, tīra skaņa. Un līdz mūzikas radīšanai vajadzīgas vien pāris jauši vai nejauši uzliktas pirkstu kombinācijas. 

Uz sākumu

Kokles skaņojums

Lai kokles spēlēšana sagādātu prieku, instruments noteikti jāuzskaņo. 

Iesākumā tas var būt nedaudz izaicinoši un aizņemt mazliet vairāk laika kā tev gribētos, bet ar katru skaņošanas reizi tas izdosies arvien raitāk. Tas, cik bieži būs jāskaņo instruments, būs atkarīgs no Tavas kokles un no laikapstākļiem aiz loga. Tomēr pārbaudīt skaņojumu nepieciešams katru reizi, kad vēlies instrumentu spēlēt.

Lai uzskaņotu kokli Tev būs nepieciešama pati kokle, skaņojamā atslēga /instruments, ar kura palīdzību pagriezīsi tapas/ un skaņotājs.

Vari izmantot mūzikas veikalos nopērkamu skaņotāju /tjuneri/ , kurš paredzēt, piemēram ģitārām. Šeit svarīgi, lai tas būtu hromatisks /tieši tā var arī jautāt veikalā/. Bet var arī izmantot telefonā lejuplādējamu bezmaksas aplikāciju.

Aplikācija, kuru lietot savā telefonā saucas Gstrings vai Tuner Lite /atkarībā no operētājsistēmas/.

Skaņojot tapas jāgriež ļoooti nedaudz. Un griešanai jāizmanto diezgan lielu spēku, lai varētu kontrolēt, ka tapu pagriežam pavisam drusciņ, nevis pusapgriezienu uzreiz.

Pirms uzskaņot kokli vajadzētu saprast - kā tad kurai stīgai jāskan. Kura stīga atbilst kurai notij /un simbolam skaņotāja ekrānā/.

Precīzu kokles skaņošanu skaties video! Bet, ja nepieciešama palīdzība, droši raksti mums ziņu, noteikti palīdzēsim tikt skaidrībā, lai Tava kokle kļūst skanīga un Tu vari gūt prieku no tās spēlēšanas!

TRADICIONĀLAIS KOKLES SKAŅOJUMS 

kokles skaņojums-11.png

Kokles akordi

Sāksim ar vienkāršāko un visbiežāk izmantoto akordu re (d). No tā izejot ņemsim vienkāršākās pārejas, kur jāpakustina tikai pa vienam pirkstam. šādā veidā domājot, visus piecus pamata akordus var apgūt pavisam vienkārši!

KOKLES AKORDU PĀREJAS 

Iesakam mācīties šādā secībā:

RE - FA - LA - RE 

RE - DO - RE   

DO - FA   |   DO - LA     

DO - SOL7   

Un tad - īstais SOL

 

To ieteiktu mācīties un likt BEZ jebkādām pārejām. SOL pozīcijā roka ir pavisam ērta. Tādēļ SOL liekam no nulles, bez pārejām no citiem akordiem. 

akordi koklei-melni-08.png

Kokles spēles pamati I PIRMĀS DZIESMAS

TUMSĀ GĀJU VAKARĀ

EJ, LAIMIŅA,
TU PA PRIEKŠU

Kokles spēles pamati I PIRMĀS IMPROVIZĀCIJAS

Ja vēliet turpināt apgūt kokles akordus, kokles spēles tehnikas un imrovizācijas pamatus, piesakies nodarbībām Kokļu Mežā. Atrodi sev ērtāko veidu kā koklēt - klātienē individuāli vai grupā, darboties attālināti tiešsaistē /zoom/ vai arī Kokļu Meža e-skolā.

Ieskaties sadaļā KOKLES NODARBĪBAS un priecāsimies satikties ar Tevi un koklēt kopā! 




 
bottom of page