top of page

Katrai koklei sava kleita!

Updated: Apr 6, 2019

Katrs koklētājs sastopas ar mūžigo izaicinājumu - kur un kā ietīt, ievīstīt, iepakot, pasargāt savu unikālo mūzikas instrumentu. Jāteic, ka šī visnotaļ svarīgā detaļa - kokles soma - nereti tiek atstāta novārtā. Kad jaunais instruments ir iegūts, koklētājam nereti rodas jautājums - kā, lai es instrumentu pārvietoju?


Atceroties kokļu ietērpšanas iespējas apmēram 5 gadus atpakaļ, tur, kur bija koklētājs, nereti bija redzams arī segās ievīstīts sainis, kuru koklētājs rūpīgi un ar zināmu pietāti nes rokās un kuru, nezinātājs, no liela tāluma, varbūt pat varētu uzskatīt par zīdaini.


Koklētāju skaitam augot, arvien aktuālāks kļuva jautājums par kokles somas iegādi, izgatavošanu un uzmeistarošanu. Šajā rakstā esam mēģinājuši apkopot iespējas, kā tikt pie kokles somas.


Pirmais variants - izgatavo somu pats!


Ja skolas laikos mājturība nav bijusi sveša lieta, laika un iedvesmas diezgan, tad daļa uzņēmīgu koklētāju spēj savas somas uzmargot paši. Tās tik tiešām katra ir neatkārtojamas un radošas izdomas pilnas.


Otrais variants - iegādājies somu!


Ja skolas laikos mājturība ir bijusi gan pazīstama, taču laiks un iespējas ir ierobežotas, tiek meklēti čakli cilvēki, kuri pēc kokles izmēru saņemšanas, spēs izgatavot koklei piemērotu somu. Daži koklētāji tos meklē savā draugu vai paziņu lokā. Tā pie uzveduma izgatavot draudzenei kokles somu nonāca arī Madara Berga, kura savai draudzenei izgatavoja kokles somu. Taču Madara teic, ka labprāt radītu vēl citas kokļu somas un ir atvērta piedāvājumiem,kā arī eksperimentiem ar kokles somas dizainu.

Viņa pati vairs nedzīvo Rīgā, taču pilsētā sastopama katru nedēļu un operatīvi ar Madaru būs iespējams sazināties, lietojot sociālo tīklu Facebook.

Arī Guntis Niedoliņš piedāvā pašūt somas no ūdens necaurlaidīga brezenta ar mīkstu polsterējumu vidū.Elīna Rozenberga-Zeltiņa ir sakrājusi kuplu kokļu somu veidošanas pieredzi. Savu pirmo kokles somu jeb kā viņa pati to dēvē "mantelīti" Elīna radīja sev. Elīna stāsta: "Toreiz sāku apmeklēt kokles spēles nodarbības pie Anša, pašai sava instrumenta tad vēl nebija. Ansis nodeva lietošanā Riharda Valtera darināto kokli, kuru drīkstēju ņemt uz mājām, lai vingrinātos spēlēt. Tas bija rudens laiks, un drīz vien sapratu, ka nepavisam nav ērti kokli pārnēsāt, ietītu lakatā, lai pasargātu no nokrišņiem un temperatūras svārstībām, tāpēc tapa kokles soma. Pēc kāda laika "satiku" savu kokli, kura mantoja iepriekšējās mantelīti. Jau pirms tam bija tapušas vairākas mūzikas instrumentu somas divām ģitārām, bungām, un mandolīnai, tāpēc bija jau skaidrs, ko un kā vajag šūt."


Elīna uzsver, ka pašai ļoti nepatīk darināt divas vienādas lietas, tāpēc katra soma, ko viņa rada ir citādāka un kopā ar nākamo nēsātāju izsapņota. Somas tapšana notiek kopā ar kokles īpašnieku gan zīmējot skices, gan meklējot sirdij tuvākās krāsas un gatavojot paraudziņus rotājumam. Ar kokles īpašnieku Elīna tiekas klātienē un koklētājam jāņem līdzi savs instruments. Tiek izrunātas visas nianses - somas materiāls un krāsas, polsterējumi, aizdares, kabatas, plecu soma vai uz muguras liekama, vai vienkārši pie rokas nesama. Ja šāda tikšanās nav iespējama, ar pasta palīdzību, var atsūtīt uz papīra uzzīmētu instrumentam apkārt apvilktu formu un biezuma mērījumus noteiktās vietās.


Gan kokles, gan citu mūzikas instrumentu somas pie Elīnas var pasūtīt sazinoties ar viņu telefoniski (2652777) vai rakstot ziņu iekš Facebook vai Whatsapp, kā katram ērtāk.Unai Gruņierei ideju par kokļu somu radīšanu iedzirkstīja kokļu meistars Rihards Valters. Tieši Rihards savulaik ir metis izaicinājumu, kuram Una ir piekritusi - vienkārši pamēģināt izgatavot kokles somu. Izaicinājums Unai ir atmaksājies ar uzviju, jo šobrīd kopumā varētu būt izgatavotas ap 200 somu. Una teic: "Esmu Rihardam pateicīga, ka viņš paņēma to pirmo, otro un trešo somu, kas bija mani mazie eksperimenti." Unas radītajām somām ir gan polsterējums, gan ūdensnecaurlaidīgs materiāls, gan arī neiela kabatiņa somas sānu malā. Šobrīd Una aktīvi gatavo somas un ar viņu droši var sazināties izmantojot to pašu facebook. Somas tiek radītas pēc viena parauga, taču katra pēc konkrētās kokles izmēriem un piegrieztnes. Katrs somas tīkotājs var izvēlēties starp divām krāsām - attēlā redzamo melno un bēšīgu. Līdz ar krāsu ir iespējams izvēlēties visdažādāko lentītes noformējumu.Ja Jums ir zināmi vēl citi kokļu somu radītāji, tad droši rakstiet komentāros tepat blogā vai arī dodiet mums ziņu kā citādi!


1,120 views1 comment

1 comentário


Labdien!kāds polsterējums ir koklu somai?drikstu palugt atbildi uz tel 29207383,ar cienu agnese

Curtir
bottom of page