top of page

Kokles skanējums kopā ar meistaru Andri Rozi

Updated: Mar 9, 2019

Amatas novada Drabešu Amatu mājā aktīvi darbojās kokļu meistars Andris Roze, pie kura droši var doties, ja kārojas savu kokli - vai nu paša, vai meistara darinātu.. Drabešu Amatu mājas saimes istabā ir gana daudz un dažādu tautas mūzikas instrumentu - kokles, bases, taures, stabules un ģīgas. Tos visus turpat ir iespējams arī apskatīt un izmēģināt.


Starp visiem mūzikas instrumentiem, Andris Roze rāda basīti, kurai stīgas ir darinātas no zarnām. Vaicāts, kā kokle skan ar zarnu stīgām, Andris atzīst, ka tās ir iespējams uztaisīt, taču kokles skanējums ir ļoti kluss, un tās nav iespējams noskaņot mūsdienās mums tik ierastajā Do mažora skanējumā. Līdz ar mūzikas instrumentiem Amatu mājā tiek darināti arī dažādu veidu rokdarbi.


Kopā ar mūzikas instrumentiem un skaisti izšūtajiem rokdarbiem, Amatu mājas saimes istabā atrodams vēl kas īpašs - tur stāv divas senas kokles, kuras meistaram vienkārši atveduši labi cilvēki. Kā stāsta pats meistars, 1939. gadā žurnāla Mazpulks numurā esot tikuši publicēti kokļu izmēri un rasējumi, un pie Rozes atceļojušās kokles ir precīzi taisītas pēc žurnālā publicētajiem izmēriem. Viena kokle ir nepabeigta, savukārt otra, pabeigta, un ar vijoles stīgām, tikusi izglābta no kādas ēkas ugunsgrēka.


Turpat līdzās esošajā skolas ēkā atrodas galvenā darbnīca, kur notiek mūzikas instrumentu būve. Roze stāsta, ka rudeņos jaunie instrumentu veidotāji bieži vien mēdz aizskatīties pa logu uz skaisto dabas skatu - zeltainām lapām un rudens ganībām. Rīgā neko tādu neredzēt, viņi saka. Tomēr, ja ir vēlme skaisto dabu baudīt ilgāk, instrumentu veidotājiem Drabešos ir pat iespējams pārnakšņot.


Ja ir vēlme doties uz Drabešiem, aplūkot jau gatavos mūzikas instrumentus, veidot vai iegādāties pašam savu kokli, zvaniet un rakstiet meistaram Andrim Rozem. Pilnu sarunu ar meistaru iespējams skatīt te:


281 views0 comments

Commentaires


bottom of page