© by kokļu mežs. 

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Jan 18

Kokles un autortiesības

2 comments

Šī tēma jau nedaudz ir cilāta, bet nesen sāku domāt, ka vēlos atgriezties vēlreiz, bet nedaudz citādā kontekstā.

Situācija ir šāda: meistaram tiek pasūtīta kokle ar kādu tematisku rakstu. Meistars to auzzīmē un izgatavo. jautājums: Vai meistars drīkst šādu pašu rakstu veidot arī citām koklēm un savukārt, vai kokles īpašnieks drīkt pieprasīt, lai šāds raksts būtu unikāls tikai viņa koklei? Mana ideja ir šāda: ja rakstu ir zīmējis meistars, tad viņš drīkst bez raizēm to izmantot tālāko kokļu izgatavošanā. Un koklētājam jāpriecājas, ka tieši viņa koklē iegrebtais raksts bija pirmais šāds raksts. Savukārt, ja rakstu zīmējis ir koklētājs, tad tas "pieder" koklētajam un drīkst tikt pavairots tikai ar meistara ziņu..

Man skolā mācīja netradicionālajās, ka nošpikot nav iespējams! Var paņemt manu ideju, un tā ir laime, ka kādu esi iedvesmojis, un darīt līdzīgi, bet pat sajūta, mērķis..īstenība nekas nebūs tieši tāds pats. Ja tā padomā..es ne par ko uz šis zemes nevaru teikt, ka tas pieder man. .līdz ar to, kamdēļ stīgas plēst par to, kā citam ir, kamdēļ kokli svaidīt neprātā, ja kāds gribējis tavu darbu pasmelties..padzerties, ja sāpst. Man miers par to.

Manuprāt, šis jautājums meistaram ir kārtīgi jāizrunā ar klientu, lai nebūtu neskaidrību un domstarpību. Manā gadījumā kokles spārna rakstu domāju pati, bet meistars pielika šādas tāds vizuālās lietas klāt, man nepajautājot, vai es tā gribētu. Man tas nepatika, bet kokle jau bija gatava... Ja godīgi, tad man gribās to savu vienīgo unikālo. Redzēju vienu ļoti līdzīgu kokli savējai un nebija forša sajūta, jo es pati stundām domāju, ko un kā, kādu krāsu, kādu rakstu un tad kādam iepatīkas un grib līdzīgu... Protams meistars taisa mazliet savādāku, bet tāda kopija vien sanāk...

New Posts
  • Kamēr kokli spēlēju mājas, viss forši, var pat neskaņot dienām, bet kā kaut kur jāpārvadā, ta uzreiz tāda dikti jūtīga, īpaši šajā mitrajā laikā. Vai ir kāds ieteikums, kā pieradinat kokli jauniem apstākļiem? Vai ienesot jauna telpā labāt atstāt somā, vai ņemt uzreiz ārā? Cik ilgi būtu janogaida, lai varētu atkal uzskaņot?
  • Zinu, ka pamazām ir saradušās diezgan daudz vietas un cilvēki, pie kā ir iespejams pasūtīt kokles somu. Vai vari pastāstīt un parādīt, kur pasūtīji savējo? Un ja nav noslēpums, pa cik..
  • Ir redzēts liels daudzums un dažādība kokļu somās. Manu somu uzšuva mana sievas māte pirms kādiem 5 gadiem. Bija domāts kā pagaidu variants, bet paši zinam, kā ir ar tiem "pagaidu variantiem". Izceļojusi daudz un dikti, bet godam noturējusies. Lences ir ļoti laba lieta. Noder ļoti bieži. Tas, ka lences augšā ir vienā punktā ļauj izlīdzināts svaru. Bet pirms somas izgatavošanas es vairakus gadus staigāju ar kokli ietītu segā :D Funkciju pildīja, kaut diez ko labi neizskatījās.. Kāds ir Tavs radošais risinājums kokles "mēteltim"?