© by kokļu mežs. 

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
Jan 27

Kā pieradināt kokli jauniem apstākļiem?

3 comments

Kamēr kokli spēlēju mājas, viss forši, var pat neskaņot dienām, bet kā kaut kur jāpārvadā, ta uzreiz tāda dikti jūtīga, īpaši šajā mitrajā laikā. Vai ir kāds ieteikums, kā pieradinat kokli jauniem apstākļiem? Vai ienesot jauna telpā labāt atstāt somā, vai ņemt uzreiz ārā? Cik ilgi būtu janogaida, lai varētu atkal uzskaņot?

Sveika! Par temperatūras un mitruma maiņām: Koklei ir tā, ka karstā laikā stīgas atlaižas un kokle paliek zemāka, aukstā laikā ir tieši pretāji. Bet lieta tāda, ka teorētiski vajadzētu būt tā, ka iznesot kokli aukstumā, pēc tam atnesot atpakaļ siltumā, koklej vajadzētu uzspriegoties nedaudz augstāk, bet pēc tam atkal atskaņoties atpakaļ, kā bija. BEt ar koka tapām tā parasti nenotiek :D BEt var mēģināt pagaidīt, kamēr kokle aklimatizējas un tikai tad skaņot.. ja lec vaļā tapas, tad jāmēģina tapu ar spēku "iegriezt" iekšā koklē. Bet ja tas nesanāk, droši var vienkārši ar āmuru vai skjaņojamo atslēgu tapu iesist iekšā, līdz tā turas normāli. Mitruma maiņu rezultātā, tapas piebriest- sakalst-piebriest- sakalst. Un rezultātā var iznākt ārā no sev paredzētās vietas.. Ceru, ka šis palīdzēja..

Tad varbūt ir vērts koka tapas nomainīt pret metāla ? Bet vai tas nemainīs skanējumu ?

@ilze_mennika Tieši tā. Tas risina problēmu, Bet es to iesaku darīt tikai tad, ja ir pavisam slikti ar koka tapiņām. Pārsvarā palīdz nelieli uzlabojumi!

New Posts
  • Šī tēma jau nedaudz ir cilāta, bet nesen sāku domāt, ka vēlos atgriezties vēlreiz, bet nedaudz citādā kontekstā. Situācija ir šāda: meistaram tiek pasūtīta kokle ar kādu tematisku rakstu. Meistars to auzzīmē un izgatavo. jautājums: V ai meistars drīkst šādu pašu rakstu veidot arī citām koklēm un savukārt, vai kokles īpašnieks drīkt pieprasīt, lai šāds raksts būtu unikāls tikai viņa koklei? Mana ideja ir šāda: ja rakstu ir zīmējis meistars, tad viņš drīkst bez raizēm to izmantot tālāko kokļu izgatavošanā. Un koklētājam jāpriecājas, ka tieši viņa koklē iegrebtais raksts bija pirmais šāds raksts. Savukārt, ja rakstu zīmējis ir koklētājs, tad tas "pieder" koklētajam un drīkst tikt pavairots tikai ar meistara ziņu..
  • Zinu, ka pamazām ir saradušās diezgan daudz vietas un cilvēki, pie kā ir iespejams pasūtīt kokles somu. Vai vari pastāstīt un parādīt, kur pasūtīji savējo? Un ja nav noslēpums, pa cik..
  • Ir redzēts liels daudzums un dažādība kokļu somās. Manu somu uzšuva mana sievas māte pirms kādiem 5 gadiem. Bija domāts kā pagaidu variants, bet paši zinam, kā ir ar tiem "pagaidu variantiem". Izceļojusi daudz un dikti, bet godam noturējusies. Lences ir ļoti laba lieta. Noder ļoti bieži. Tas, ka lences augšā ir vienā punktā ļauj izlīdzināts svaru. Bet pirms somas izgatavošanas es vairakus gadus staigāju ar kokli ietītu segā :D Funkciju pildīja, kaut diez ko labi neizskatījās.. Kāds ir Tavs radošais risinājums kokles "mēteltim"?